Startech convert an mSATA mini-SSD into a Standard 2.5in SATA SSD Adapter Enclosure SAT2MSAT25
Features
(Pictures are For Illustration Purposes Only)
Startech
pdf brochure downloadDownload Brochure
Startech's MPN:
SAT2MSAT25
  • Supports full length mSATA (Mini SATA) form factor Solid State Drives
  • 2.5in SATA form factor housing
  • Completely pass-through design for SATA data/power
    • Durable aluminum and plastic construction
    • Support for SATA revision I/II/III (1.5/3.0/6.0 Gbps)
    • The SAT2MSAT25 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure turns an mSATA (Mini SATA) mini-SSD into a standard 2.5in SATA SSD for use anywhere a 2.5in SATA drive can be used.
      Featuring all of the standard mounting points that a normal 2.5in hard drive uses, the converter can be installed into External Hard Drive Enclosures, Hard Drive Docking Stations or into desktop or laptop computers. The enclosure also features a unique design that enables seamless data pass-through with no conversion bottlenecks, enabling the mSATA drive to work as fast as it's allowed by the host system/interface.
      The StarTech.com Advantage
      • Fits virtually any full-length mSATA Solid State Drive into an housing that is identical to a standard 2.5in SATA drive
      • Warranty Information
        Warranty
        2 Years
        Hardware
        Compatible Drive Types
        mSATA (Mini SATA)
        Drive Installation
        Fixed
        Interface
        SATA
        Number of Drives
        1
        Connector(s)
        Drive Connectors
        1 - mSATA (52 pin, Mini SATA) Slot Female
        Host Connectors
        1 - SATA Data & Power Combo (7+15 pin) Plug
        Software
        OS Compatibility
        OS independent; No software or drivers required
        Environmental
        Humidity
        5% ~ 95% RH
        Operating Temperature
        0°C to 50°C (32°F to 122°F)
        Storage Temperature
        -10°C to 85°C (14°F to 185°F)
        Physical Characteristics
        Color
        Silver
        Enclosure Type
        Aluminum and Plastic
        Product Height
        0.3 in [8.1 mm]
        Product Length
        3.9 in [100 mm]
        Product Weight
        1.8 oz [50 g]
        Product Width
        2.8 in [70 mm]
        Packaging Information
        Shipping (Package) Weight
        3.2 oz [90 g]
        What's in the Box
        Included in Package
        1 - mSATA to 2.5in SATA converter
        2 - Mounting Screws
        1 - Instruction Manual
2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure - Mini PCIe SSD Adapter - SATA to mSATA - Mini PCIe SATA
Brand Name: StarTech.com
Compatible Drive Bay Width: 2.5""
Drive Interface: mini-SATA
Form Factor: External
Host Interface: Serial ATA
Number of 2.5"" Bays: 1
Number of Total Expansion Bays: 1
Product Type: Drive Enclosure
General Information
Brand Name:
StarTech.com
Manufacturer Part Number:
SAT2MSAT25
Manufacturer Website Address:
http://www.startech.com
Manufacturer:
StarTech.com
Marketing Information:
Convert an mSATA mini-SSD into a Standard 2.5in SATA SSD
Product Name:
2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure
Product Type:
Drive Enclosure
I/O Expansions
Number of 2.5"" Bays:
1
Number of Total Expansion Bays:
Interfaces/Ports
Drive Interface:
mini-SATA
Host Interface:
Serial ATA
Miscellaneous
Additional Information:
  • Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Certifications & Standards:
  • FCC
  • CE
Country of Origin:
Taiwan
Green Compliance Certificate/Authority:
RoHS
WEEE
Green Compliant:
Yes
Physical Characteristics
Compatible Drive Bay Width:
2.5""