Alogic Elements Series USB-C Charging Cable - 240W (USB 2.0) ELU2-CMCM-240-2
Features
(Pictures are For Illustration Purposes Only)
Alogic
Alogic's MPN:
ELU2-CMCM-240-2
Max Power Max Speed ChargingCapable of handling the maximum 240W of power supported by the USB-C standard you can rest assured that these cables will charge devices at the highest speed supported by the equipment and the charger in use.Supporting USB-C PD 3.1 Extended Power Range voltages up to 48V these cables allow PD 3.1 capable devices to be charged at up to 4x the speed of using other USB-C cables that typically only allow charging at 60 – 100W.Universal All-in-One ConnectivityEngineered with professional applications in mind these cables utilise highly flexible cable for reliable performance and ease of installation in home or business uses.Robust PVC moulded low profile connectors provide a comfortable grip and easy insertion while standing up to use in high traffic environments.With hundreds of thousands of our Elements cables installed in professional environments this range draws upon our vast experience providing products that last the test of time in the most demanding applications.Whether at home or in the office you can be assured that these cables won’t let you down.