Alogic Smartbox 42 Bay Notebook/Chromebook & Tablet Charging Trolley - Up to 15.6" Devices -With Aux Power Outlets SB-CT42B156
Alogic's MPN:
SB-CT42B156
ALOGIC Smartbox 42 Bay Notebook/Chromebook & Tablet Charging Trolley - Up to 15.6" Devices -With AUX Power Outlets
ALOGIC Smartbox 42 Bay Notebook/Chromebook & Tablet Charging Trolley
Durable & Elegant Design:
5" rugged and sturdy medical grade castors makes it easy to maneuver on all types of surfaces.
Functional, Secure & Compact:
Shelves are easily accessible for loading and retrieval of the device. The cart can take devices up to 15.6" size giving you the flexibility to choose the device of any size to suit your requirement.
Use your own lock and key system for securing both the front and rear doors.
Seamless Intelligent Charging:
Intelligent charging system determines the best charging sequence without any programming required.
Devices are efficiently charged and protected from any circuit overload.
Specifications
Compatible/Used for
Compatible with Notebooks, Chromebooks or Tablets up to 15.6"
Dimensions
External Dimensions(Mm):
1050(H) X 880(W) X 610(D)
Product Family
Product Type
Charging Trolley
Warranty
10 years - Cart and Tray; 2 years - electrical components
Weight
N.w. 80 Kgs; G.w:
95 kgs
Capacity
42 Devices (14 devices x 3 shelves)
External Power Outlets
3
Input Voltage
AC 220~240V
Intelligent Charging
Yes
Package Inclusion
Trolley X 1 | User Manual X 1 | Keys X 1 | Power Cord x 1
Physical Characteristics
Cable Management:
Individual AC adapter compartments | Cooling/Ventilation: Ventilation slots on Front/Rear doors | Power Cord Winder | Castors: 4 X 5” Castors (2 Castors with Brakes)
Slot Size
Suitable for up to 15.6 inch devices