Alogic Smartbox 32 Bay Notebook/Chromebook & Tablet Charging Trolley - Up to 15.6" Devices SB-CT32B156
Alogic's MPN:
SB-CT32B156
ALOGIC Smartbox 32 Bay Notebook/Chromebook & Tablet Charging Trolley - Up to 15.6" Devices
A perfect solution for syncing and charging iPads for schools and businesses.
Durable & Elegant Design:
5" rugged and sturdy medical grade castors makes it easy to maneuver on all types of surfaces.
Functional, Secure & Compact:
Shelves are easily accessible for loading and retrieval of the device. The cart can take devices up to 15.6" size giving you the flexibility to choose the device of any size to suit your requirement.
Use your own lock and key system for securing both the front and rear doors.
Seamless Intelligent Charging:
Intelligent charging system determines the best charging sequence without any programming required.
Devices are efficiently charged and protected from any circuit overload.
Specifications
Compatible/Used for
Suitable for up to 15.6 inch inch devices
Dimensions
Trolley Dimensions(Mm):
1033.78(H) X 713.74(W) X 619.76(D) | Slot Size (mm): 261.62 (H) X 34(W) X 388.62(D)
Product Family
Product Type
Charging Trolley
Warranty
10 years - Cart and Tray; 2 years - electrical components
Weight
N.w. 68.2 Kgs; G.w:
85 kgs
Capacity
32 Devices (11 devices x 2 shelves + 10 devices )
Intelligent Charging
Yes
Package Inclusions
Trolley X 1 | User Manual X 1 | Keys X 1 | Power Cord x 1
Physical Characteristics
Weight:
N.W. 68.2 kgs; G.W: 85 kgs | Cable Management: Individual AC adapter compartments | Cooling/Ventilation: Ventilation slots on Front/Rear doors | Power Cord Winder | Castors: 4 X 5” Castors (2 Castors with Brakes)