Alogic Smartbox 14 Bay Notebook & Tablet Charging Cabinet - Up to 14" Devices SB-CT14BD
Features
Alogic
pdf brochure downloadDownload Brochure
Alogic's MPN:
SB-CT14BD
ALOGIC Smartbox 14 Bay Notebook & Tablet Charging Cabinet - Up to 14" Devices
The ALOGIC Smartbox (SB-CT14BD) is a perfect solution for charging up to 14 tablets or notebooks (up to 14” size) at once. It is a fully secure solution with a 2-way locking front door. The innovative Cable and Adaptor management solution makes it easy for users to set up a neat and tangle-free storage environment.
Smart, Safe & Easy to Use:
  • The 2-way locking makes it easy and safe to access the device while storing and retrieving.
Mobile, Secure & Durable:
  • Securely store & CHARGE up to 14 tablet/notebook devices (up to 14" size) simultaneously through individual charging bays dedicated to each device.
Specifications
Compatible/Used for
Notebook/Tablet up to 14"
Dimensions
Slot Dimensions (Mm):
Product Family
Product Type
Charging Cabinet
Warranty
2 years
Weight
Colour
Light/Dark Grey
Dimensions
411mm (D), 760mm (W), 408mm (H)
Features
* Designed to Charge & Store up to 14 Notebooks or Tablets* Holds devices up to 14 inch diagonal screen size with a maximum width of 33.8mm Per Slot* Automatic, safe and efficient Intelligent Charging System with No programming required* 4 Optional Casters* Optional Wall-mount Bracket* Over Current / Voltage Protection* Individual compartments for convenient placement of AC adapters* Advanced cable management for clean and organised setup.* Warranty: * Warranty: 10 years Cabinet and Tray 2 years electrical components