Alogic Ultra 1.5M USB-C (MALE) TO 3.5MM Audio (MALE) Cable ULC35A1.5-SGR
Features
Alogic
pdf brochure downloadDownload Brochure
Alogic's MPN:
ULC35A1.5-SGR
ALOGIC Ultra 1.5m USB-C (Male) to 3.5mm Audio (Male) Cable
The USB-C to 3.5mm Audio Cable lets you connect your USB-C enabled device to a 3.5mm enabled device such as speakers, amplifiers and car audio jacks.
Active Chipset
Wider Compatibility:
Ultra-Built Quality
Specifications
Compatible/Used for
Product Type
Cable
Warranty
1 Year
Compatibility
Most mobile phones, tablets & notebooks with an audio enabled USB-C port
Input
USB-C Male x 1
Output
3.5mm Audio Male x 1
Part No.
ULC35A1.5-SGR
Physical Characteristics
Cable Length:
1.5m | Dimensions: 100 x 13 x 9 mm | Weight: 24gms | Color: Space Grey & Black | Material: Aluminum & TPE