Alogic USB-C Dual 4K Docking Station with 100W Power Delivery - Prime MX2 Dock DUPRMX2-100
Features
Alogic
Alogic's MPN:
DUPRMX2-100
ALOGIC USB-C Dual 4K Docking Station with 100W Power Delivery - PRIME MX2 Dock
DUPRMX2-100
MX2 USB-C Dual Display DP Alt. Mode Docking Station – With 100W Power Delivery
Designed to expand the capabilities of any laptop.
Engineered for compatibility across all Windows and MacOS OS laptops.
SIMPLIFIED CONNECTIVITY -DP Alt. Mode Technology
SINGLE 5K DISPLAY WITH MAC
DUAL 4K DISPLAY WITH WINDOWS
Windows users can plug into the MX2 to run up to two ultra-polished external displays.
Specifications
Compatible/Used for
Product Type
Docking Station
Warranty
2 Years
Barcode
DUPRMX2-100 MX2 USB-C Dual Display DP Alt. Mode Docking Station – With 100W Power Delivery Designed to expand the capabilities of any laptop. Engineered for compatibility across all Windows and MacOS OS laptops. The MX2 dock provides access to all of the ports required in a home office, education, or corporate environment. SIMPLIFIED CONNECTIVITY -DP Alt. Mode Technology The MX2 makes multi-display set ups simple. Featuring DP Alt Mode technology, it connects directly with up to two displays and multiple other accessories. No need to install drivers or software. Plug in and go. SINGLE 5K DISPLAY WITH MAC The MX2 is a powerful docking station for Mac users seeking to add a picture-perfect single display for their desk set up. DUAL 4K DISPLAY WITH WINDOWS Windows users can plug into the MX2 to run up to two ultra-polished external displays.
Device Compatibility
Apple, Microsoft
Input
1 x USB-C Port
Output
2 x DisplayPort (DP1.4/DP++), 1 x USB-C 3.1 Gen 2 (10G) BC 1.2 and Apple Charging Support, 1 x USB-A 3.1 Gen 1 (5G) BC 1.2 and Apple Charging Support, 2 x USB-A 3.1 Gen1 (5G) 1 x 3.5mm TRRS Audio / Microphone Jack, 1 x RJ45 Ethernet 1Gbps
Physical Characteristics
Product Dimensions:
190 x 90 x 26.5mm (W x D x H) | Colour: Space Grey and Black | Weight (product): 535g | Materials: ABS
Resolution
Up to 2 x 4K UHD 60Hz with DP 1.4 HBR3 DSC enabled host* *See resolution support tables below for maximum outputs