Alogic Universal Dual 4K Docking Station with 100W Power Delivery - Prime DX2 Dock DUPRDX2-100
Features
(Pictures are For Illustration Purposes Only)
Alogic's MPN:
DUPRDX2-100
ALOGIC Universal Dual 4K Docking Station with 100W Power Delivery - PRIME DX2 Dock
DX2 Dual 4K Display Universal Docking Station – with 100W Power Delivery
2 x 4K@60Hz DisplayPort (3840 x 2160), 2 x USB-A 3.1 Gen1 (5G) , 1 x USB-A 3.1 Gen 1 (5G) BC 1.2, 1 USB-C 3.1 Gen 2 (10G) BC 1.2 , 1 x 3.5mm Combo Jack, , 1 x Gigabit Ethernet Port
Compatible with USB-C & USB-A
Up to 100W power to laptop
Engineered for compatibility across all Windows, MacOS and ChromeOS laptops.
USB-C & USB-A LAPTOP COMPATIBLE
DUAL DISPLAY ON M1 MAC
M1 Mac users can work on up to two screens when they plug into the DX2.
MADE WITH DISPLAYLINK
The DX2’s DisplayLink technology boosts your connectivity, power and productivity at work.
Technical Specifications
Specifications
Compatible/Used for
USB-C & USB-A
Product Type
Docking Station
Warranty
2 Years
Audio Support
Analogue audio line/microphone in/out
Colour
Space Grey and Black
Compliance
FCC, CE, RoHS
Dimensions
190 x 90 x 6.5mm (W x D x H)
Display
Dual display
Input
1 x USB-C Port
Output
2 x DisplayPort (DP1.4/DP++), 1 x USB-C 3.1 Gen 2 (10G) BC 1.2 and Apple Charging Support, 1 x USB-A 3.1 Gen 1 (5G) BC 1.2 and Apple Charging Support, 2 x USB-A 3.1 Gen1 (5G), 1 x 3.5mm TRRS Audio / Microphone Jack, 1 x RJ45 Ethernet 1Gbps
Power
100W External Power Adapter (supplied) Dock can provide up to 65W power to computer
Resolution
Up to 2 x 4K UHD 60Hz (2x 5120x2880@60Hz maximum)