Startech 3-Port Portable USB 3.0 Hub plus Gigabit Ethernet - Aluminum with Built-in Cable ST3300GU3B
Features
Startech
pdf brochure downloadDownload Brochure
Startech's MPN:
ST3300GU3B
  • Provides three USB 3.0 hub ports, with support for up to 5 Gbps
  • Gigabit Ethernet port (RJ45) with Wake-on-LAN (WOL) support
  • Aluminum casing with a compact, slim, and lightweight design for maximum portability
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • Take the adapter anywhere with a compact, portable, and travel-friendly design
  • Sleek and lightweight, with black aluminum casing and attached USB 3.0 cable
Applications
Warranty Information
Warranty
2 Years
Hardware
Bus Type
USB 3.0
Chipset ID
Genesys Logic - GL3522 (USB 3.0)
ASIX - AX88179 (LAN)
Fast-Charge Port(s)
No
Industry Standards
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab
USB 3.0 - Backward compatible with USB 2.0 and 1.1
Interface
USB 3.0
USB 3.1 Gen 1
RJ45 (Gigabit Ethernet)
Ports
3
USB-C Device Port(s)
No
USB-C Host Connection
Performance
Auto MDIX
Yes
Auto-Negotiation
Yes
Compatible Networks
10/100/1000 Mbps
Flow Control
Full duplex flow control
Full Duplex Support
Jumbo Frame Support
4K max.
Maximum Data Transfer Rate
5 Gbps (USB 3.0)
2 Gbps (Ethernet; Full-Duplex)
Type and Rate
USB 3.0 - 5 Gbit/s
Connector(s)
Connector Type(s)
3 - USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Female
1 - RJ-45 Female
1 - USB Type-A (9 pin) USB 3.0 Male
Software
OS Compatibility
Windows® XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10
Windows Server® 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016
Mac OS® 10.6 to 10.12
Chrome OS™
Linux 2.6.x to 4.4.x LTS versions only
Special Notes / Requirements
Note
If connected to a USB 2.0 host port, performance may be limited
System and Cable Requirements
Available USB 3.0 port
Indicators
LED Indicators
1 - Link
1 - Activity
Power
Center Tip Polarity
Positive
Input Current
300 mA
Input Voltage
100 ~ 240 AC
Output Current
2 A
Output Voltage
5 DC
Plug Type
H
Power Consumption (In Watts)
10
Power Source
AC Adapter Included
Environmental
Humidity
0~85% RH (Non-Condensing)
Operating Temperature
0°C to 50°C (32°F to 122°F)
Storage Temperature
-10°C to 75°C (14°F to 167°F)
Physical Characteristics
Cable Length
5.8 in [148 mm]
Color
Black
Enclosure Type
Aluminum
Form Factor
Compact
Product Height
0.6 in [14 mm]
Product Length
3.4 in [87 mm]
Product Weight
2.2 oz [62 g]
Product Width
1.7 in [43 mm]
Packaging Information
Package Quantity
1
Shipping (Package) Weight
12.9 oz [366 g]
What's in the Box
Included in Package
1 - Aluminum USB 3.0 Hub w/ GbE Adapter
1 - Universal Power Adapter (NA/JP, EU, UK, ANZ)
1 - Driver CD
1 - Instruction Manual
Brand Name: StarTech.com
Form Factor: External
Host Interface: USB
Product Type: USB/Ethernet Combo Hub
Total Number of USB Ports: 3
Basic
Brand Name:
StarTech.com
Form Factor:
External
Host Interface:
USB
Product Type:
USB/Ethernet Combo Hub
Total Number of USB Ports:
3
General Information
Brand Name:
StarTech.com
Manufacturer Part Number:
ST3300GU3B
Manufacturer Website Address:
http://www.startech.com/au
Manufacturer:
Packaged Quantity:
1
Product Name:
Aluminum USB 3.0 Hub with GbE Adapter
Product Type:
USB/Ethernet Combo Hub
Interfaces/Ports
Number of Network (RJ-45) Ports:
Number of USB 3.0 Ports:
Total Number of USB Ports:
Miscellaneous
Additional Information:
  • Windows® 10 (32/64), 8 / 8.1 (32/64), 7 (32/64), Vista (32/64), XP (32/64)
  • Windows Server® 2012, 2008 R2, 2003
  • Mac OS® 10.6 and later (tested up to 10.10)
  • Linux 2.6.x and later (tested up to 3.17)
Platform Supported:
Linux
Mac
PC
Physical Characteristics
Colour:
Black
External
Height:
15.2 mm
Length:
86.4 mm
Weight (Approximate):
62.4 g
Width:
43.2 mm