Startech 2 Port HDMI Switch w/ Automatic and Priority Switching - 1080p VS221HDQ
Features
Startech
pdf brochure downloadDownload Brochure
Startech's MPN:
VS221HDQ
  • Auto switching
  • Priority switching
  • Built-in manual control console
  • EDID emulation
Seamless Signal Selection
Effortless Control
Versatile Switching Options
Enjoy hassle-free operation with three different switching modes:
The StarTech.com Advantage
  • Worry-free switching, with EDID copy video and connection emulation ensuring no signal loss
Applications
  • Connect and switch between two video sources on a test bench, for troubleshooting computers
Warranty Information
Warranty
2 Years
Hardware
Audio
Yes
Cabling
HDMI
Output Signal
HDMI
Ports
2
Rack-Mountable
Yes
Performance
Audio Specifications
7.1 surround sound
Max Distance
10 m / 33 ft
Maximum Digital Resolutions
1920x1200 / 1080p
Supported Resolutions
1920x1200
1920x1080 (1080p)
Connector(s)
Connector A
2 - HDMI (19 pin) Female
Connector B
1 - HDMI (19 pin) Female
Indicators
LED Indicators
1 - Source #1 activated
1 - Source #2 activated
Power
Input Current
0.6 A
Input Voltage
100 ~ 240 AC
Output Current
1.5 A
Output Voltage
12 DC
Plug Type
M
Power Consumption (In Watts)
18
Power Source
AC Adapter Included
Environmental
Humidity
0%~80%
Operating Temperature
0°C to 40°C (32°F to 104°F)
Storage Temperature
-20°C to 60°C (-4°F to 140°F)
Physical Characteristics
Color
Black
Enclosure Type
Aluminum and Plastic
Product Height
0.8 in [20 mm]
Product Length
6.1 in [156 mm]
Product Weight
10.1 oz [285 g]
Product Width
2.6 in [65 mm]
Packaging Information
Shipping (Package) Weight
19.2 oz [545 g]
What's in the Box
Included in Package
1 - HDMI auto switch
1 - universal power adapter (NA, EU, UK, AU)
1 - remote control
1 - foot pad set
1 - mounting kit
1 - instruction Manual
Brand Name: StarTech.com
Connectivity Technology: Cable
Device Supported: Blu-ray Disc Player
Device Supported: Display
Device Supported: Gaming Console
Device Supported: Set-top Box
Form Factor: Rack-mountable
HDMI In: Yes
HDMI Out: Yes
Maximum Operating Distance: 10 m
Number of Displays Supported: 1
Number of HDMI Inputs: 2
Number of Input Devices Supported: 2
Product Type: Audio/Video Switchbox
Basic
Brand Name:
StarTech.com
Connectivity Technology:
Cable
Device Supported:
Blu-ray Disc Player
Display
Gaming Console
Set-top Box
Form Factor:
Rack-mountable
HDMI In:
HDMI Out:
Maximum Operating Distance:
10 m
Number of Displays Supported:
1
Number of HDMI Inputs:
2
Number of Input Devices Supported:
Product Type:
Audio/Video Switchbox
General Information
Brand Name:
StarTech.com
Manufacturer Part Number:
VS221HDQ
Manufacturer Website Address:
http://www.startech.com/au
Manufacturer:
Packaged Quantity:
1
Product Name:
2 Port HDMI Switch w/ Automatic and Priority Switching - 1080p
Product Type:
Audio/Video Switchbox
Interfaces/Ports
HDMI In:
HDMI Out:
Number of HDMI Inputs:
Number of HDMI Outputs:
Media & Performance
Maximum Operating Distance:
10 m
Miscellaneous
Certifications & Standards:
  • CE
  • FCC
Environmentally Friendly:
Physical Characteristics
Colour:
Black
Depth:
156 mm
Form Factor:
Height:
20 mm
Material:
Aluminium
Plastic
Weight (Approximate):
285 g
Width:
65 mm
Power Description
Input Voltage:
110 V AC
12 V DC
220 V AC