Startech 2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) HDDCASE25BK
Features
(Pictures are For Illustration Purposes Only)
Startech
pdf brochure downloadDownload Brochure
Startech's MPN:
HDDCASE25BK
Provides safe handling and anti-static protection for most 2.5in hard drives
  • Made from anti-static polypropylene
  • Fits both 9.5mm and 12.5mm height 2.5in hard drives
  • Built-in connector access door
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • Able to fit the popular 9.5mm and 12.5mm style 2.5in hard drives with an easy access door for the drive connectors
  • Bundled as a pack of 3 hard drive cases
Applications
  • Transporting 2.5in hard drives between locations
  • Protection for spare 2.5in hard drives while not in use
  • Protection for backup or archived hard drives
  • Travelers carrying extra hard drives for additional storage
Warranty Information
Warranty
2 Years
Hardware
Drive Size
2.5in
Number of Drives
1
Physical Characteristics
Color
Black
Enclosure Type
Plastic
Max Drive Height
0.5 in [12.5 mm]
Product Height
0.6 in [15 mm]
Product Length
4.1 in [105 mm]
Product Weight
1.2 oz [35 g]
Product Width
3.2 in [82 mm]
Packaging Information
Shipping (Package) Weight
3.8 oz [107 g]
What's in the Box
Included in Package
3 - 2.5in Hard Drive Case
2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case - Black (3pk) - 2.5 HDD protector black - 2.5 HDD protector
Brand Name: StarTech.com
Case Colour: Black
Material: Plastic
Product Type: Hard Disk Case
Basic
Brand Name:
StarTech.com
Case Colour:
Black
Material:
Plastic
Product Type:
Hard Disk Case
General Information
Brand Name:
StarTech.com
Manufacturer Part Number:
HDDCASE25BK
Manufacturer Website Address:
http://www.startech.com/au
Manufacturer:
Packaged Quantity:
3
Product Model:
HDDCASE25BK
Product Name:
2.5in Anti-Static Hard Drive Protector Case
Product Type:
Hard Disk Case
Miscellaneous
Compatibility:
Hard Drive - EIDE, SATA, SSD
Green Compliant:
Yes
Physical Characteristics
Colour:
Height:
16 mm
Length:
105.9 mm
Material:
Weight (Approximate):
38 g
Width:
83.1 mm
Product Information
Capacity:
1 x Hard Drive
Compatibility:
Hard Drive - EIDE, SATA, SSD
Length:
105.9 mm
Packaged Quantity:
3
Width:
83.1 mm
Technical Information
Capacity:
1 x Hard Drive
105.9 mm