Startech High Speed HDMI Cable M/M - Active - CL2 In-Wall - 30 m (100 ft.) HDMM30MA
Features
(Pictures are For Illustration Purposes Only)
Startech
pdf brochure downloadDownload Brochure
Startech's MPN:
HDMM30MA
Connect your HDMI devices, up to 30m away with no signal loss
  • Built-in, active amplifier circuitry for longer connections
  • CL2-rated for in-wall installations
  • Supports Ultra HD Resolutions up to 4k x 2k
Dependable connections over longer distances
Run in-wall cable installations
Deliver astonishing 4k video
This high-quality HDMI cable fully supports 1080p+ resolutions at up to 120Hz refresh rate, with life-like color. To accommodate the demands of future high-definition devices, such as increased resolutions and higher frame rates, this Ultra HD cable supports resolutions up to 4k x 2k.
The HDMM30MA is backed by StarTech.com's 2-year Warranty for guaranteed reliability.
Applications
Warranty Information
Warranty
2 Years
Hardware
Cable Jacket Type
PVC - Polyvinyl Chloride
Cable Shield Type
Aluminum-Mylar Foil with Braid
Chipset ID
Redmere
Connector Plating
Gold
Fire Rating
CL2 Rated
Performance
Maximum Digital Resolutions
4K x 2K @ 30 Hz
Connector(s)
Connector A
1 - HDMI (19 pin) Male
Connector B
1 - HDMI (19 pin) Male
Physical Characteristics
Cable Length
98.4 ft [30 m]
Color
Black
Connector Style
Straight
Product Length
1181.1 in [30000 mm]
Product Weight
5.3 lb [2.4 kg]
Wire Gauge
26 AWG
Packaging Information
Package Quantity
1
Shipping (Package) Weight
6.1 lb [2.8 kg]
What's in the Box
Included in Package
1 - 30m Active CL2 In-Wall High Speed HDMI® Cable - HDMI - M/M
High Speed HDMI Cable M/M - Active - CL2 In-Wall - 30 m (100 ft.)
American Wire Gauge: 26 AWG
Brand Name: StarTech.com
Cable Length: 30 m
Cable Type: HDMI
Colour: Black
Connector on First End: 1 x HDMI Male Digital Audio/Vi
Connector on Second End: 1 x HDMI Male Digital Audio/Vi
Packaged Quantity: 1
Product Type: A/V Cable
Basic
American Wire Gauge:
26 AWG
Brand Name:
StarTech.com
Cable Length:
30 m
Cable Type:
HDMI
Colour:
Black
Connector on First End:
1 x HDMI Male Digital Audio/Vi
Connector on Second End:
1 x HDMI Male Digital Audio/Vi
Packaged Quantity:
1
Product Type:
A/V Cable
General Information
Brand Name:
StarTech.com
Manufacturer Part Number:
HDMM30MA
Manufacturer Website Address:
http://www.startech.com/au
Manufacturer:
Packaged Quantity:
Product Name:
30m 100 ft High Speed HDMI Cable M/M - Active - CL2 In-Wall
Product Type:
A/V Cable
Physical Characteristics
Colour:
Technical Information
American Wire Gauge:
26 AWG