Startech 15 ft DisplayPort to VGA Adapter Converter Cable – DP to VGA 1920x1200 - Black DP2VGAMM15B
Features
(Pictures are For Illustration Purposes Only)
Startech
pdf brochure downloadDownload Brochure
Startech's MPN:
DP2VGAMM15B
Connect a DisplayPort-equipped PC to a VGA monitor/projector, with a 15ft long cable
  • Active DisplayPort to VGA conversion
  • Plug-and-Play Installation
  • Supports resolutions up to 1920x1200 (WUXGA) and HDTV resolutions up to 1080p
The DP2VGAMM15B is backed by a 2-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
  • Save upgrade costs by connecting your DisplayPort computer to a VGA monitor or Projector
  • Connect your display at a greater distance, with this 15ft long cable
Applications
  • Use your VGA monitor as a secondary display, connected to a DisplayPort output
Warranty Information
Warranty
2 Years
Hardware
Adapter Style
Cable Adapter
Audio
No
Chipset ID
ANALOGIX 9832
Converter Type
Active
Performance
Maximum Analog Resolutions
1920x1200 / 1080p (Output)
Maximum Cable Length
15 ft [4.6 m]
Maximum Digital Resolutions
1920x1200 / 1080p (Input)
Connector(s)
Connector A
1 - DisplayPort (20 pin) Latching Male
Connector B
1 - VGA (15 pin, High Density D-Sub) Male
Environmental
Humidity
40%-85%RH
Operating Temperature
0°C to 60°C (32°F to 140°F)
Storage Temperature
-10°C to 70°C (14°F to 158°F)
Physical Characteristics
Cable Length
15 ft [4.6 m]
Product Height
0.6 in [15 mm]
Product Length
180 in [4572 mm]
Product Weight
3.2 oz [90 g]
Product Width
1.6 in [40 mm]